ورود کاربر
به خاطر سپردن
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟
ثبت نام
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید
سبد خرید
عکس محصول نام محصول تعداد قیمت حذف
مبلغ قابل پرداخت
0
تکمیل اطلاعات پرداخت
شیوه پرداخت
چگونه از بخار گرفتن شیشه خودرو جلوگیری کنیم؟
نویسنده : Melika Piri

چگونه از بخار گرفتن شیشه خودرو جلوگیری کنیم؟

 

یکی از اصلی ترین معضل رانندگان در تمام فصول سال , بخار کردن شیشه ها می باشد که بخار کردن شیشه ها امری آزار دهنده در رانندگی می باشد که میتواند موجب کلافگی راننده شود و به دلیل این که دید راننده را مختل میکند , میتواند خطرناک نیز باشد و این امر در جاده های بارانی و هوای سرد نیز بیشتر میشود ,که یکی از دلایل آن این است که راننده در شرایط آب و هوایی سرد اقدام به روشن کردن بخاری خودرو میکند  و به دلیل افزایش رطوبت داخل خودرو , شیشه ها بخار میکنند و مانع دید راننده میشوند . اغلب بخار گرفتگی شیشه ها به قدری زیاد میشود که راننده خودرو دیگر قادر به رانندگی نیست چرا که دید آن بسیار محدود شده و ادامه رانندگی میتواند برای راننده و سرنشینان خودرو خطر آفرین باشد . در این مقاله ما را همراهی کنید تا به مواردی اشاره کنیم که میتواند باعث شود تا در هوای سرد و بارانی قادر به رانندگی باشید و با بخار گرفتگی شیشه های خودرو مواجه نشوید .

 علت بخار گرفتن شیشه های خودرو چیست؟

علت بخار گرفتن شیشه های خودرو چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد , دلیل اصلی بخار گرفتگی شیشه های خودرو , رطوبت ایجاد شده در خودرو می باشد و دلیل رطوبت نیز به دلیل اختلاف دمای خارج و داخل خودرو است . درواقع بخار ,  رطوبتی است که در فضا وجود دارد و هنگامی که به شیشه ها برخورد میکند , تبدیل به آب میشود و دلایل مختلفی مانند تنفس سرنشینان خودرو , اختلاف دما در خارج و داخل خودرو , شرجی بودن هوا , مه گرفتگی هستند که میتوانند موجب بخار گرفتن شیشه های خودرو شوند. همچنین لازم به ذکر است که شیشه های خودرو به دلیل این که همواره از دمای پایینی برخوردار هستند  , بهترین مکان برای قرار گیری رطوبت هستند و به این جهت شیشه های خودرو دچار بخار گرفتگی میشوند.

 

علت بخار گرفتن شیشه خودرو از درون خودرو چیست؟

بخار گرفتن داخل شیشه های داخل خودرو اغلب بیشتر در فصل زمستان اتفاق می افتد . درواقع هنگامی که خودرو در هوای سرد در حال حرکت است , رطوبتی که در دمای پایین وجود دارد به شیشه های خودروی در حال حرکت اصابت میکند و موجب بخار گرفتن خودرو میشود اما این امر در شرایط هوای آفتابی کمتر اتفاق می افتد . در این شرایط استفاده از برف پاکن یا خاموش کردن بخاری خودرو میتواند به از بین بردن بخار گرفتن شیشه های خودرو کمک کند .

 علت بخار گرفتن شیشه خودرو از درون خودرو چیست؟

علت بخار گرفتگی شیشه داخل خودرو چیست؟

گاهی نیز ممکن است به هنگام رانندگی شاهد بخار گرفتگی شیشه ها از داخل خودرو باشیم , این امر وابسته به دلایلی مانند تنفس و تعرق سرنشینان , مرطوب بودن لباس سرنشین یا حتی بالا رفتن و کاهش پیدا کردن دمای داخل خودرو به وجود می آید. در این مواقع اگر شیشه های داخل خودرو بخار گرفته اند اگر بخاری خودرو روشن است میتوانید گردش هوای داخل را به گردش هوا از خارج کابین قرار دهید تا بخار روی شیشه ها از بین بروند , همچنین لازم به ذکر است که میتوانید از دکمه AC که هم استفاده کنید که مانع از بخار گرفتن شیشه ها میشود .

 

روش از بین بردن بخار شیشه خودرو

1 . یکی از اصلی ترین روش ها که با استفاده از آن میتوانید در تمام فصول سال از بخار گرفتن شیشه های خودرویتان جلوگیری کنید , استفاده از سیستم تهویه هوا می باشد . به این صورت که اگر سیستم تهویه هوای خودرویتان را در آخرین درجه قرار دهید به راحتی میتوانید مانع از بخار گرفتن شیشه های خودرویتان شوید و دیگر مشکلی از نظر محدودیت دید نخواهید داشت .

2 . یکی دیگر از روش هایی که مانع از بخار گرفتن شیشه های خودرو میشود این است که از داخل خودرو شیشه ها را با مایع شیشه شوی ضد بخار به خوبی تمیز کنید . سپس  مقداری از مایع ظرف شویی را بر روی تکه ای از ابر بریزید و سپس از داخل خودرو بر روی شیشه های خودرو به طور مرتب بکشید . با استفاده از این روش میتوانید تا حدی از بخار گرفتگی روی شیشه های خودرویتان جلوگیری کنید .

روش از بین بردن بخار شیشه خودرو

3 . استفاده از گلیسیرین یکی دیگر از راه های موجود برای جلوگیری از بخار گرفتن شیشه های خودرو می باشد . به این شکل که با استفاده از مقداری معادل یک قاشق غذاخوری گلیسیرین به علاوه یک قاشق غذاخوری مایع ظرف شویی و ترکیب آن در یک لیوان آب میتوانید به راحتی مانع ایجاد بخار بر روی شیشه های خودرویتان شوید .

4 . از دیگر ساده ترین و موثر ترین روش ها برای جلوگیری از بخار گرفتن شیشه های خودرو میتوان به استفاده از سیب زمینی خام اشاره نمود و حتی میتوان موجب شود تا شیشه های خودرو ضد باران نیز شوند اما نکته ای که در این روش وجود دارد این است که قبل از این که قصد کنید از این روش برای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرویتان استفاده کنید , حتما شیشه های خودروی خود را به خوبی تمیز کنید تا به هنگام استفاده از سیب زمینی , چسبندگی بر روی سطح شیشه های خودرو به وجود نیاید . در مرحله اول باید سیب زمینی را به تمام سطوح شیشه بکشید به طوری که حتی نقطه ای کوچک از شیشه به جا نماند . اگر به هنگام کشیدن سیب زمینی بر روی سطح خودرو شاهد لک برداشتن شیشه خودرویتان بودید , سیب زمینی را سریع تر بر روی شیشه ها بکشید . اگر متوجه کثیفی سیب زمینی شدید از یک لایه تمیز سیب زمینی استفاده کنید و در نهایت پس از این که به تمام سطوح شیشه ها سیب زمینی را کشیدید , به آن دست نزنید و اجاره بدید تا خشک شود و پس از خشک شدن مانع از بخار گرفتگی شیشه های خودرویتان میشود .