ورود کاربر
به خاطر سپردن
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟
ثبت نام
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید
سبد خرید
عکس محصول نام محصول تعداد قیمت حذف
مبلغ قابل پرداخت
0
تکمیل اطلاعات پرداخت
شیوه پرداخت
عواملی که منجر به خرابی جلوبندی خودرو میشود
نویسنده : Melika Piri

عواملی که منجر به خرابی جلوبندی خودرو میشود

 

یکی از مهم ترین قسمت فنی در هر خودروای بی شک جلوبندی و سیستم تعلیق آن می باشد که در خودرو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که میتوان گفت جلوندی تاثیر مستقیمی بر روی حذف ضربه هایی که بر کابین خودرو وارد میشود را دارد و علاوه بر آن محل قرار گیری قطعات بسیار مهم در خودرو نیز می باشد همانند موتور خودرو که همانطور که میدانید به نوعی قلب خودرو محسوب میشود برای همین امر سلامت سیستم جلوبندی خودرو از اهمیت بسیار بالایی در خودرو برخوردار است . یکی از عواملی که میتواند موجب خرابی این سیستم بسیار مهم در خودرو شود , عبور پر سرعت از دست انداز ها یا به اصطلاح سرعت گیر ها می باشد که از این امر میتوان به عنوان رایج ترین عامل برای خرابی سیستم جلوبندی خودرو نام برد. در این مقاله مارا همراهی کنید تا به عواملی که موجب خرابی سیستم جلوبندی میشود بپردازیم و از نشانه های آن به هنگام خرابی جلوبندی آگاه شویم.

 

چه عواملی موجب خرابی سیستم جلوبندی میشود؟

عوامل بسیاری در خودرو وجود دارد که میتواند موجب خرابی سیستم جلوبندی شود که خرابی سیستم جلوبندی خودرو با خود مشکلات فراوانی را به همراه دارد . با ما در این مقاله همراه باشید تا به مواردی که موجب خرابی سیستم جلوبندی خودرو میشود بپردازیم.

 علت خرابی سیستم جلوبندی در خودرو

1 . بالانس نبودن چرخ های خودرو

یکی از اصلی ترین علل هایی که میتواند مقدمات خرابی جلوبندی خودرو را رقم بزند , بالانس نبودن چرخ های خودرو میباشد که در مقاله ای با عنوان " اهمیت بالای بالانس بودن چرخ های خودرو " به اهمیت بالای بالانس بودن چرخ های خودرو پرداخته ایم که در صورت تمایل میتوانید آن را مطالعه کنید. یکی از عواملی که بالانس نبودن چرخ های خودرو میتواند پدید بیاورد , لغزیدن فرمان به هنگام رانندگی است که امری خطرناک به هنگام رانندگی می باشد که حتی گاهی میتواند منجر به پیدایش ایرادات دیگر در خودرو شود.

 

2 . لاستیک ها

لاستیک ها در خرابی سیستم جلوبندی میتواند بسیار موثر باشند که برای جلوگیری از این خرابی باید به یک سری نکته ها توجه نمود همانند مطلع بودن از میزان آج لاستیک ها که از اهمیت بالایی برخوردار است که در صورت کم شدن آن لاستیک دچار لاستیک سایی میشود که میتواند منجر به خرابی سیستم جلوبندی خودرو شود. لازم به ذکر است که اگر لاستیک های خودرو میزان آج آنها با هم تفاوت داشته باشد میتواند باعث لرزش غربلیک خودرو شود. بهتر است برای جلوگیری از این نوع مشکلات از لاستیک با کیفیت استفاده کنید تا این گونه مشکلات برای لاستیک و همچنین خودروی شما به وجود نیاید و در نهایت موجب خرابی سیستم جلوبندی خودرو نشود.

 چه عواملی موجب خرابی سیستم جلوبندی میشود؟

3 . بلبرینگ چرخ

یکی از مهم ترین علل هایی که میتوان سبب شود تا سیستم جلوبندی خودرو دچار مشکل و خرابی شود بلبرینگ چرخ می باشد که خرابی این قطعه راه را برای خرابی قطعات دیگر باز میکند و خودرو را به دردسر می اندازد که یکی از اصلی ترین عواملی که در صورت خرابی بلبرینگ چرخ به وجود می آید که یکی از رایج ترین آنها لرزش فرمان به هنگام رانندگی است. بلبرینگ چرخ به هنگام خرابی از خود واکنشی آشکارر نشان میدهد به این شکل که اگر خراب شود از خود صدایی خاص تولید میکند که با توجه به ان صدا میتوانید متوجه خرابی این قطعه شوید.

 

4 . کمک فنر خودرو

در مقاله ای با عنوان " نقش کمک فنر در خودرو چیست؟ " به طور کامل با کمک فنر و وظایف آن در خودرو آشنا شده ایم. کمک فنر درواقع نقش اساسی ای در گرفتن ضربات وارد شده در جاده دارد و همچنین نوسانات را در خودرو کنترل میکند . طبیعی است که با خراب شدن کمک فنرها خودرو به دردسر بی افتد و لرزش های گاه و بی گاه داشته باشد و حتی موجب  ارتعاش در فرمان و همچنین غلبرینگ خودرو میشود.

 جلوبندی خودرو

5 . خرابی سیبک

خرابی سیبک یکی دیگر از مواردی است که میتواند باعث خرابی سیستم جلوبندی خودرو شود زیرا به هنگامی که سیبک خودرو دچار مشکل شود و سپس خراب شود موجب میشود تا حرکات مفصلی با مشکل مواجه شود که این امر میتواند باعث ایجاد خرابی در خودرو شود. نکته ای که در سیبک وجود دارد این امر است که حرکت سیبک ها نباید به سمت عمودی باشد و باید در حرکت در کمترین حالت عمودی باشد . درواقع خرابی سیبک میتواند منجر به لرزش فرمان در خودرو شود و در نهایت میتواند به سیستم جلوبندی خودرو آسیب برساند.

 

نشانه های خرابی سیستم جلوبندی در خودرو

همانطور که متوجه اهمیت سیستم جلوبندی در خودرو شدید , این سیستم به هنگام خرابی قادر به انجام وظایف خود به درستی نمیباشد به همین رو از خود واکنش هایی نشان میدهد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 نشانه های خرابی سیستم جلوبندی در خودرو

1 . روغنی بودن اجزای سیستم جلوبندی

یکی از رایج ترین نشانه های سیستم جلوبندی در خودرو , روغنی بودن قطعات سیستم جلوبندی میباشد که در صورت مشاهده این امر باید به سلامت جلوبندی خودرویتان شک کنید. قطعه ای که در این زمان اغلب روغنی میشود کمک فنر می باشد.

 

2 . ایجاد آج ناهماهنگ بر روی سطح لاستیک ها

هنگامی که سیستم جلوبندی خودرو به مشکل میخورد و خراب میشود باعث میشود تا آج ها به صورت ناهمگون بر روی سطح خودروو شکل گیرد که این نشانه یکی از مهم ترین نشانه ها به هنگام خرابی سیستم جلوبندی خودرو می باشد که این امر در نهایت موجب ساییدگی لاستیک خودرو میشود که در نهایت باعث فرسوده شدن لاستیک میشود

 

3 . لرزش و کشیده شدن خودرو

یکی دیگر از نشانه های که به هنگام خرابی سیستم جلوبندی خودرو از خود نشانه میدهد لرزش فرمان و کشیده شدن خودرو به سمت دیگر است که اغلب این مشکل خود را به هنگام پیچ های مسیر نشان میدهد و به این شکل است که خودرو بر خلاف جهت هدایت فرمان عمل میکند و به سمت عکس حرکت میکند