ورود کاربر
به خاطر سپردن
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟
ثبت نام
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید
سبد خرید
عکس محصول نام محصول تعداد قیمت حذف
مبلغ قابل پرداخت
0
تکمیل اطلاعات پرداخت
شیوه پرداخت
مراحل معاینه فنی در خودرو به چه صورت است؟
نویسنده : Melika Piri

مراحل معاینه فنی در خودرو به چه صورت است؟

 

یکی از الزاماتی که یک راننده باید آن را برای خودرو رعایت کند , گرفتن معاینه فنی برای خودرو می باشد که امروزه یک امر اجباری برای برای تمام رانندگام میباشد و یکی از علت های اصلی آن آلودگی هوا میباشد , به این صورت که تا قبل از این که دریافت معاینه فنی در خودرو برای تمام دارندگان خودرو ها اجبار شود خودروهایی وجود داشتند که حجم بسیار زیادی از دود و آلودگی را به هوا منتقل میکردند و موجب آلوده شدن هوا میشدند اما با اجباری شدن طرح معاینه فنی کمتر خودروای را میتوان دید که آلودگی بسیاری تولید کند. لازم به ذکر است  که نوعی دیگر معاینه فنی وجود دارد که آن را معاینه فنی برتر می نامند که یک پله پیشرفته تر از معاینه فنی برتر می باشد و مختص به محیط زیست میباشد. در این مقاله مارا همراهی کنید تا به معاینه فنی برتر ومعمولی بپردازیم و با آنها آشنا شویم.

 

معاینه فنی چیست؟

درواقع معاینه فنی برای سلامت خودرو انجام میشود که در این بین تاثیر بسیاری در کاهش آلودگی هوا دارد و در آن جا سلامت خودرو از لحاظ فنی و ظاهری مورد بازرسی دقیق قرار میگیرد و قسمت های مهم خودرو از جمله کمک فنرها , چرخ های جلو و عقب خودرو , جلوبندی , ترمزهای جلو و عقب خودرو ,  ظاهر خودرو و همچنین چراغ های خودرو مورد بازرسی قرار میگیرد که اگر پس از بررسی این قسمت ها از خودرو نقص آنها مشخص شود , راننده آن خودرو باید در یک زمان 14 روزه ایرادات خودرو را رفع کرده و سپس مجدد برای دریافت معاینه فنی به مراکز معتبر معاینه فنی مراجعه کند. این نکته را در نظر داشته باشید که معاینه فنی برای خودروهایی که 4 سال از تولید آنها گذشته الزامی است و خودروهایی که از تولید آنها کمتر از 4 سال میگذرد , نیاز به انجام تست معاینه فنی ندارند اما این نکته را در نظر داشته باشید که معاینه فنی میتواند سلامت خودرو را تضمین کند و در نهایت موجب امنیت راننده و سرنشینان خودرو شود برای همین پیشنهاد ما به شما این است که اگر از تولید خودرویتان کمتر از 4 سال میگذرد و دریافت گواهی معاینه فنی برای شما امری اجباری نیست , برای این که با امنیت بیشتری رانندگی کنید این تست را انجام دهید.

معاینه فنی چیست؟

معاینه فنی برتر در خودرو چیست؟

همانطور که در کمی پیش به قسمت هایی که در معاینه فنی خودرو مورد بازرسی قرار میگرفتند پرداختیم که در معاینه فنی برتر تمام این قطعات نیز مورد بازرسی دقیق قرار میگیرند و علاوه بر آن حجم آلایندگی در دور موتور نیز مورد تست قرار میگیرد و علت این امر این است ک اغلب خودروهایی که دارای دور موتور بالایی دارند اغلب بیشترین آلایندگی و آلودگی را وارد هوا میکنند و در نهایت موجب آلودگی هوا میشوند و برای همین  آلایندگی در دور موتور خودروها در معاینه فنی برتر نیز مورد بازرسی قرار میگیرد.

 

مراحل معاینه فنی در خودرو به چه صورت است؟

هنگامی که شما برای معاینه فنی خودرویتان اقدام کردید , در ابتدا به هنگام ورود شماره پلاک خودرویتان با دوربین ها مخصوصی که در آنجا قرار دارد  میخواند و سپس اطلاعات لازم را نیز ثبت میکند که بعد از گذشت این مرحله , تست معاینه فنی بر روی خودرویتان اغاز میشود که در ادامه به صورت کامل به آن خواهیم پرداخت.

مراحل معاینه فنی در خودرو به چه صورت است؟

1 . بازرسی به صورت چشمی

در این مرحله فرد بازرس خودرو را به صورت چشمی بررسی میکند و اگر چیز غیر استانداردی همانند رینگ اسپرت یا نصب بوق مشاهده کند میتواند این مرحله را مردود حساب کند. در مرحله بازرسی چشمی فردی که وظیفه دارد تا خودرو را بررسی کند به قسمت های که در ادامه بیان خواهیم کرد توجه خواهد کرد.

·       برف پاکن

·       شیشه ها

·       چراغ راهنما

·       صدای اگزوز

·       دود خروجی اگزوز

·       کمربند ایمنی

·       آینه های خودرو

·       چراغ نور پایین و نور بالا

·       چراغ عقب های خودرو

·       طلق چراغ های عقب

·       بررسی سالم بودن بوق خودرو

·       بررسی میزان پوسیدگی و سالم بودن بدنه خودرو

·       دفرمه نبودن بدنه

·       متعلقات اضافی بدنه خودرو

 

2 . تست آلایندگی خودرو

همانطور که از نام این تست مشخص است , این تست برای میزان آلایندگی خودرو که از اگزوز خودرو خارج میشود را با دستگاهی مخصوص اندازه گیری میکند که باید در حالت مطلوب باشد به این شکل که نباید کمتر از حد مجاز یا بالاتر از حد مجاز باشد و اگر میزان تولید آلایندگی خودروی شما بالاتر از حد مجاز بود به خودروی شما گواهی معاینه فنی تعلق نخواهد گرفت.

 تست آلایندگی در معاینه فنی

3 . تست کمک فنرها

در مرحله سوم تست کمک فنر ها صورت میگیرد که این عمل با کمک دستگاهی مخصوص صورت میگیرد که خروجی این تست به صورت گرافیکی ثبت خواهد شد. درواقع کمک فنرها نقش بسیار مهمی در خودرو دارند و در صورت مشکل دار بودن آنها  میتواند شمارا به هنگام پیچ ها در جاده به خطر بی اندازد و موجب تصادف شود و برای همین امر سلامت کمک فنر ها در تست معاینه فنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

4 . تست ترمزها

در مرحله چهارم آزمون معاینه فنی به ترمز خودرو پرداخته میشود و میزان شتاب به هنگام ترمز گیری مورد بررسی و محاسبه قرار میگیرد و لازم به ذکر است که علاوه بر این که در این قسمت ترمز مورد بررسی قرار میگیرد , ترمز دستی خودرو نیز مورد بررسی قرار میگیرد. برای رد شدن از این مرحله پیشنهاد ما به شما استفاده از روغن ترمز با کیفیت میباشد و همچنین تعویض لنت ترمز نیز میتواند تاثیر به سزایی در این مرحله از آزمون معاینه فنی بگذارد.

 

5 . تست سیستم تعلیق خودرو

در این قسمت سیستم تعلیق خودرو مورد بررسی قرار میگیرد که با دستگاهی به آن فشار وارد میکنند تا بتوانند عملکرد سیستم تعلیق را بررسی کنند. سیستم تعلیق در خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر اتصالات این قسمت در خودرو و همچنین قطعات آن محکم نباشد , خودروی شما در این مرحله از تست مردود خواهد شد.

 تست سیستم تعلیق در آزمون معاینه فنی

6 . تست سلامت چراغ های خودرو

در مرحله ششم از تست آزمون معاینه فنی به چراغ های خودرو پرداخته میشود که چراغ ها را مورد بررسی قرار میدهند تا متوجه شوند که آیا نور با زاویه متناسب انتشار پیدا میکند یا خیر و نور بالا و نور پایین نیز میزان مسافتی که از طریق این چراغ ها روشن میشود را نیز مورد بررسی قرار میدهند.

 

7 . تست هم راستا بودن چرخ های خودرو

در مرحله هفتم تست هم راستا بودن چرخ های خودرو انجام میشود و میزان انحراف چرخ هارا به ازای هر 1000 متر اندازه گیری میکنند و اگر این انحراف بیشتر از 7 متر بود , خودرو در تست معاینه فنی مردود میشود.