ورود کاربر
به خاطر سپردن
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟
ثبت نام
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید
سبد خرید
عکس محصول نام محصول تعداد قیمت حذف
مبلغ قابل پرداخت
0
تکمیل اطلاعات پرداخت
شیوه پرداخت
روش های جلوگیری از یخ زدن خودرو
نویسنده : Melika Piri

روش های جلوگیری از یخ زدن خودرو

 

با رسیدن به فصل سرما ممکن است اتفاقاتی برای خودرو بیافتد که شما را به دردسر بیاندازد مانند افزایش سوخت که در مقاله ای راه های کاهش مصرف سوخت را بیان کردیم , و دیگر مشکلاتی که فصل زمستان میتواند برای خودرو به وجود آورد یخ زدگی خودرو میباشد . طبیعتا امری سخت است که هنگامی که از خانه بیرون می آیید تا سوار خودرویتان شوید و تا به مشغله های روزانه تان رسیدگی کنید ,متوجه یخ زدگی خودرویتان شوید. در این مقاله با ما همراه باشید تا روش های مقابله با این مشکل را بیان کنیم.

 

چه قسمت هایی از خودرو دچار یخ زدگی میشوند؟

یخ زدگی خودرو تنها به یک قسمت خاصی مربوط نشود و گاهی ممکن است قطعات داخل خودرو نیز دچار یخ زدگی شوند که میتواند موجب مختل شدن عملکرد خودرو شود که در ادامه قصد داریم به انها بپردازیم.

 چه قسمت هایی از خودرو دچار یخ زدگی میشوند

جلوگیری از یخ زدن موتور خودرو

یکی از اصلی ترین قطعاتی که در خودرو میتواند یخ بزند , موتور خودرو میباشد. در مواقع ای موتور خودرو دچار یخ زدگی میشود که آب سرسیلندر و همچنین بلوک موتور دچار یخ زدگی شود که در صورتی که این امر به وجود آید موجب به دردسر افتادن شما میشود زیرا میتواند به خودرو و قطعات دیگر آسیب های فراوانی را وارد کند که برای تعمیر آنها نیاز به پرداخت پول زیادی دارد. برای برطرف کردن مشکل یخ زدگی موتور خودرو لازم است که اقداماتی که برای تولید گرما نیاز است و  برای از بین بردن یخ به وجود آمده در موتور خودرو انجام دهید.

 

1 . روشن کردن لامپ رشته ای در زیر موتور خودرو میتواند راه حل خوبی برای آب کردن یخ داخل موتور باشد. لامپ های رشته ای قابلیت این را دارند که انرژی برق را به گرما تبدیل کنند که با استفاده از این راه میتواند موجب آب شدن یخ زدی بلوک خودرو شوند .

 

2 . روش دیگر برای آب کردن یخ درون بلوک خودرو این است که اگر در محیط بازی قرار دارید به وسیله زغال آتشی کوچک درست کنید و تیکه ای از زغال را در زیر بلوک موتور خودرو قرار دهید . به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ وجه آتش را در زیر موتور قرار ندهید زیرا این امر میتواند موجب آتش سوزی شود.

 جلوگیری از یخ زدن موتور خودرو

3 . اصلی ترین قسمت موتور که باید از یخ زدگی آن جلوگیری شود واترپمپ خودرو است . درصورتی که واترپمپ دچار یخ زدگی شود میتواند منجر به آسیب دیدگی تسمه واتر پمپ شود. روشی که برای واتر پمپ خودرو برای آب کردن یخ زدگی آن استفاده میشود به جایگاهی که واتر پمپ در آنجا قرار دارد بستگی دارد به این صورت که اگر واتر پمپ در قسمت پایین موتور قرار داشت ,میتوان با تک استارت یخ زدگی واتر پمپ را از بین برد و اگر واترپمپ در بالای موتور قرار داشت با درست تسمه را بچرخایند و سعی کنید آن را رها کنید. اگر این روش ها پاسخگو نبود میتوانید از دو مرحله که در کمی پیش بیان شد برای آب کردن یخ واتر پمپ خودرویتان استفاده کنید.

 

جلوگیری از یخ زدن رادیاتور خودرو

یکی از اصلی ترین قطعاتی که باید رانندگان خودرو بیشتر حواسشان را به آن قطعه دهند, رادیاتور خودرو است زیرا کافیست مشکل کوچکی برای رادیاتور خودرو به وجود آید تا مسیری را برای پرداخت هزینه های سنگین برای شما باز کند. همانطور که گفته شد به وجود آمدن مشکل در رادیاتور یا خرابی آن باعث پرداخت هزینه های سنگین میشود از این رو باید از یخ زدگی رادیاتور خودرویتان جلوگیری کنید. برای جلوگیری این کار میتوانید قبل از رسیدن فصل سرما اقداماتی که مانع یخ زدگی رادیاتور میشوند را انجام دهید.

جلوگیری از یخ زدن موتور خودرو

1 . اولین کاری که باید برای جلوگیری از یخ زدگی رادیاتور خودرویتان کنید , استفاده از ضد یخ میباشد که در مقاله ای با عنوان " همه چیز درباره ضدیخ " به صورت کامل با این مایع آشنا شده ایم که پیشنهاد میشود قبل از خرید ضدیخ آن را مطالعه کنید و توجه داشته باشید که استفاده از ضدیخ در فصل سرما امری ضروری برای خودرویتان میباشد و همانطور که در مقاله ای که لینک شده اشاره کردیم , ضد یخ را نیز باید در فصل20 تابستان نیز استفاده کرد زیرا این مایع دارای قابلیت ضد جوش بودن را دارد و از خوردگی نیز جلوگیری میکند.

 

2 . اگر در فصل سرما بودید و خودرویتان در اولین تلاش برای استارت زدن استارت نخورد ,به احتمال بالا مشکل از یخ زدن خودرویتان است. برای اینکه این مشکل را حل کنید نیاز به آب گرم دارید تا آن را بر روی رادیاتور و شلنگ ها بریزید. گاهی در این موارد سشوار نیز میتوان کمک کننده باشد اما تاثیر آن به اندازه آب گرم نیست. این عمل را نیز میتوانید بر روی سیلندرها و بلوک ها انجام دهید.

 جلوگیری از یخ زدن موتور خودرو

3 . سعی کنید در فصل سرما خودرویتان را در مکانی پارک کنید که در معرض بارش برف یا وزش باد سرد نباشد زیرا بادهای سرد میتوانند عاملی برای یخ زدگی رادیاتور خودرو باشند.

 

جلوگیری از یخ زدن شیشه خودرو

ممکن است هنگامی که با خودرویتان کار دارید و نیاز دارید که مسافتی را با خودرویتان طی کنید, متوجه یخ زدگی شیشه های خودرویتان شوید. اغلب افراد وقتی با صحنه یخ زدگی شیشه خودرویشان روبه رو میشوند , اقدام به تراشیدن یخ های روی شیشه میکند که نتیجه ای جز خط و خش افتادن بر روی شیشه خودرو ندارد و نیاز به زمان زیادی برای این کار دارید که وسایل که اغلب افراد این کار را انجام میدهند با کاردک میباشد. برای اینکه بتوانید یخ های روی شیشه خودرو از بین ببرید راه های متفاوتی وجود دارند که میتوانید با استفاده از آنها یخ هارا از ببین ببرید. با ما در این مقاله همراه باشید که با این روش ها آشنا شویم.

 

1 . اولین راهی که میتوانید در مقال این مشکل به کار بگیرید , روشن کردن خودرو است. با روشن کردن خودرو دمای خودرو گرم میشود و یخ ها آب میشوند و از بین میروند.

 جلوگیری از یخ زدن شیشه خودرو

2 . گاهی با ریختن آب گرم میتوانید یخ های روی شیشه را از بین ببرید اما این را در نظر داشته باشید که دمای منطقه ای که در آن هستید بسیار مهم است. اگر دمای آن منطقه به شدت پایین باشد با ریختن آب دوباره شیشه خودرو منجمد میشود و این کار بی تاثیر خواهد بود. اگر شرایط دمایی طوری بود که این روش برای شما کار آمد بود این نکته را در نظر داشته باشید که باید از آب گرم استفاده کنید نه آب جوش که در این صورت موجب شکستگی شیشه خودرو میشود.

 

3 . یکی از راه هایی که میتوانید از به وجود آمدن این مشکل بر روی شیشه خودرویتان جلوگیری کنید , پوشاندن خودرو میباشد که دیگر هنگام مواجه شدن با خودرویتان وقتتان بابت آب کردن شیشه خودرویتان تلف نمیشود. برای اینکار لازم است که خودرویتان را با پارچه ای ضخیم همچون حوله بپوشانید.

 

کلام آخر

در این مقاله به برخی از مشکلاتی که یخ زدگی برای خودرو به وجود می آورد اشاره نمودیم که گاهی موجب مختل شدن عملکرد خودرو میشود برای همین در فصل سرما خودرویتان را در محیطی نگه دارید که دما نتواند بر روی آن تاثیر بگذارد . اگر این طور مکانی را ندارید در صورت متوجه شدن یخ زدگی قسمت های خودرو اقداماتی که گفته شد را انجام دهید تا خودرویتان دچار مشکل نشود.