ورود کاربر
به خاطر سپردن
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟
ثبت نام
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید
سبد خرید
عکس محصول نام محصول تعداد قیمت حذف
مبلغ قابل پرداخت
0
تکمیل اطلاعات پرداخت
شیوه پرداخت
نحوه عوض کردن لاستیک پنچر شده در خودرو
نویسنده : Melika Piri

نحوه عوض کردن لاستیک پنچر شده در خودرو

 

 

پنچری لاستیک خودرو یکی از بدشانسی های است که میتوانند برای هر راننده ای به وجود آید که در این مواقع باید لاستیک زاپاس را جایگزین لاستیک پنچر شده شود. عوض کردن لاستیک کار سختی نیست به شرطی که قبلا این کار را کرده باشید و اگر خودروی جدیدی تهیه کردید , حتما صندوق عقب آن را چک کنید که ابزار لازم و لاستیک زاپاس در صندوق عقب موجود باشد تا به هنگامی که لاستیک خودرویتان پنچر شد بتوانید به کارتان سرعت ببخشید و بتوانید از آن ابزار ها استفاده کنید. اگر هم برای اولین این کار را انجام میدهید نگران نباشید زیرا در این مقاله قصد داریم آموزش نحوه تعویض لاستیک پنچر را به شما بگوییم, در این مقاله با ما همراه باشید.

 

نکات مهم هنگام تعویض لاستیک پنچر شده

1 . هنگامی که این مشکل برای شما به وجود آمد و لاستیک خودرویتان پنچر شد , آرامش خود را حفظ کنید و هول نکنید و خودرو را در مکانی مناسب متوقف کنید تا بتوانید به راحتی لاستیک خودرویتان را تعویض کنید و نگران نباشید زیرا پنچر شدن لاستیک خطرهایی که ترکیدن لاستیک به وجود می آورد را ندارد .

 

2 . پس از این که خودرویتان را متوقف کردید یادتان باشد که خودرویتان در حالت دنده قرار دهید و ترمز دستی خودرویتان را درگیر کنید و اگر خودروی شما اتومات است , آن را در حالت P قرار دهید.

 نکات مهم هنگام تعویض لاستیک پنچر شده

3 . اگر شرایط مکانی شما به طوری بود که مکانی شلوغ قرار داشتید , سعی کنید به رانندگان و عموم مردم مشکلتان را بفهمانید تا متوجه شما و خودرویتان شوند .

 

4 . به این نکته توجه کنید که تا حد ممکن خودرویتان در مکان شیب دار نباشد .اگر هم شرایط به گونه ای بود که در سطح شیب دار قرار گرفتید و قادر به حرکت خودرو نبودید, سعی کنید چرخ هایی که به سمت پایین تر قرار دارند را با تکه سنگ یا آجر یا شیء های مانند این ها پیدا کنید و پشت چرخ هایی که به سمت پایین تر هستند قرار دهید .

 

5 . سعی کنید در خودرویتان لوازم بهداشتی ای همچون دستکش داشته باشید و پارچه ای که بتوانید به روی لباستان بی اندازید تا از کثیف شدن آنها جلوگیری کنید , این امر صرفا فقط جهت نظافت است و اجباری در آن وجود ندارد.

 

نحوه تعویض لاستیک خودرو

 

1 . اولین اقدامی که باید برای عوض کردن لاستیک خودرویتان انجام دهید , جدا کردن کاور یا قالپاق از لاستیک خودرو در صورت وجود میباشد . اگر خودرویتان دارای قالپاق است میتوانید  با استفاده از سر پیچ گوشتی این کار را انجام دهید و نحوه استفاده آن مانند جداسازی درب یک قوطی میباشد. توجه داشته باشید که این روش در برخی از قالپاق های خودرو موجب شکستن قالپاق میشود زیرا نصب قالپاق بر روی آنها کمی تفاوت دارند مانند خودرو هایی مانند هیوندای آوانته.

 در آوردن قالپاق برای تعویض لاستیک

2 . اغلب افراد به دلیل استرسی که در این شرایط دارند اول از جک استفاده میکنند اما استفاده از جک در مرحله های دیگر برای عوض کردن لاستیک خودرو قرار دارد قدم بعدی برای تعویض لاستیک ها , شل کردن کردن پیچ های لاستیک میباشد که باید آن هارا باید به صورت نیم دور شل کنید.

 

3 . در این مرحله باید از جک استفاده کنید و با استفاده از اهرمی که برای بالا بردن خودرو ساخته شده , خودرو را به سمت بالا ببرید و سعی کنید فاصله لاستیک با زمین حدود 2 سانتی متر باشد . این نکته توجه کنید که هنگام استفاده از جک, لاستیک خودرویتان از زمین فاصله زیادی نگیرد و جدا نشود.  هنگام استفاده از جک سعی کنید کمی از وزن خودرو را بر روی جک بیاندازید تا جک بتواند کمی خودرو را بالاتر از حد عادی ببرد و باید فاصله جک از انتهای بدنه باید حدود 10 الی 15 سانتی متر فاصله داشته باشد.

 نحوه تعویض لاستیک خودرو

4 . مهره هایی که بر روی چرخ خودرو موجود میباشد را از لاستیک جدا کنید و لاستیک را از خودرو دربیاورید و در زیر بدنه خودرو قرار دهید زیرا ممکن است جک لق شود و از جایش در بیاید و به بدنه خودرو آسیب برسد. پس از این کار لاستیک زاپاس را جایگزین لاستیک قبلی کنید و آن را در محل قرار گیری لاستیک قرار دهید . سپس سوراخ های رینگ زاپاس را در محل قرار گیری پیچ ها بگذارید و لاستیک را در محل مورد نظر جا بیاندازید. پس از این که لاستیک را جا انداختید باید اقدام به بستن مهره ها به صورت ضربدری کنید و توجه داشته باشید که این کار را با دستتان انجام دهید زیرا در غیر این صورت میتوان فشار اضافه که برای بستن مهره ها وارد میشود موجب در رفتن جک خودرو شود.

 

5 . اخرین مرحله قرار دادن خودرو در سطح عادی با استفاده از جک میباشد که با چرخاندن جک در جهت مخالف میتوانید خودرو را به سمت پایین بیاورید. در این مرحله باید پیچ و مهره هایی که با دستتان بسته بودید را با استفاده از آچار سفت کنید . به این نکته توجه کنید که پیچ و مهره ها را به طوری سفت نکنید که موجب خورده شدن آنها شود.