ورود کاربر
به خاطر سپردن
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟
ثبت نام
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید
سبد خرید
عکس محصول نام محصول تعداد قیمت حذف
مبلغ قابل پرداخت
0
تکمیل اطلاعات پرداخت
شیوه پرداخت
کلاچ برقی چیست و چه مزایایی دارد؟
نویسنده : Melika Piri

کلاچ برقی چیست و چه مزایایی دارد؟

 

یکی از مشکلاتی که اغلب افرادی که در شهر های شلوغ و پرجمعیت با آن سرکله میزنند, کلاچ ترمز گرفتن است که گاهی باعث خستگی بسیار جسمی در ترافیک های سنگین میشود که این امر خوشایند نیست و گاهی حتی موجب آسیب دیدن خودرو نیز میشود که این امر طبیعتا خوشایند نیست و باعث آزار است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی خودروسازان در خودروهای مدل بالا این مشکل را حل کرده اند که این راه حل کلاچ برقی در خودرو است . در این مقاله با ما همراه باشید تا با کلاچ برقی خودرو آشنا شویم و همچنین از مزایا و معایب آن مطلع شویم.

 

کلاچ برقی چیست؟

همانطور که از نام این قطعه مشخص است , این قطعه کارایی پدال کلاچ را در خودرو دارد اما با این تفاوت که دارای یک مکانیزم مکانیکی میباشد و قابلیت این را دارد که در انواع خودرو ها نصب شوند تا رانندگان به راحتی بتوانند از کلاچ برقی استفاده کنند و لازم به ذکر است که خودرو ای که شامل این سیستم باشد دیگر نیازی به کلاچ و ترمز گرفتن ندارد و یکی از مزایای بسیار خوب این سیستم این امر است که شما در ترافیک های سنگین دیگر اذیت نمیشوید زیرا نیاز نیست مدام کلاچ و نیم کلاچ بگیرید و همچنین نصب این سیستم بر روی خودرویتان موجب میشود خودرویتان تقریبا مشابه به خودروی اتومات عمل کند و لازم به ذکر است که برای نصب آن بر روی خودرو نیاز به هزینه بالایی ندارید و همچنین نیاز به دستکاری گیربکس نیست.

 کلاچ برقی چیست

مزایای کلاچ برقی در خودرو چیست؟

خودروسازان با نصب کلاچ برقی بر روی خودرها توانسته اند کار رانندگان را بسیار راحت تر کنند و رانندگان میتواند تجربه ای راحت به هنگام رانندگی مخصوصا در ترافیک های سنگین که برای هر راننده ای عذاب محسوب میشود , بسیار پرکاربرد باشد و بتواند برای رانندگان, رانندگی خوبی را پدید آورد . در این مقاله مارا همراهی کنید تا با مزایای این سیستم پر کاربرد و محبوب آشنا شویم.

 

1 . همانطور که بیان شد کلاچ برقی میتواند رانندگی را به هنگام ترافیک های سنگین آسان کند به این شکل که به شما قابلیت کلاچ گیری خودکار در ترافیک ها میدهد و امر دیگری که وجود دارد این است که کلاچ برقی این امکان را برای شما فراهم میسازد تا در سربالایی ها امکان نیم کلاچ را نیز داشته باشید.

 

2 . برای این که خودرویتان را مجهز به این سیستم کنید نیاز نیست که سیستم گیربکس خودرو و همچنین دیفرانسیل جلو را دستکاری کنید و نیازی نیست تغییری در آن ها صورت گیرد.

 

3 . همانطور که در مطالب بالاتر اشاره شد , برای نصب آن بر روی خودرویتان نیست نیست هزینه سنگینی را پرداخت کنید و برای نصب نمونه مشابه این سیستم مبلغ زیادی را نیاز نیست پرداخت کنید.

 مزایای کلاچ برقی در خودرو چیست

4 . یکی دیگر از تاثیرات مثبتی که کلاچ برقی بر روی خودرو دارد این امر است باعث میشود راندمان دیسک چرخ و همچنین صفحه کلاچ بالاتر برود که در مقاله ای با عنوان " در چه زمانی باید صفحه کلاچ را عوض کنیم " که به صفحه کلاچ خودرو به صورت کامل پرداخته ایم که در صورت تمایل میتواند آن را مطالعه کنید.

 

5 . قابلیت دیگری که این سیستم به شما میدهد ,قابلیت جا به جایی آن است به این صورت که اگر خودرویتان را تعویض کنید میتوانید این سیستم را به خودروی جدیدتان انتقال بدهید و آن خودرو را مجهز به سیستم کلاچ برقی کنید.

 

6 . یکی دیگر از مشکلاتی که اغلب در خودرو ها به وجود می آید افزایش مصرف سوخت میباشد که کلاچ برقی مانع این امر میشود و به هنگام ترافیک مصرف سوخت در خودرو را کاهش میدهد.

 

7 . مزایای دیگری که کلاچ برقی خودرو دارد این امر است که قابلیت ارتقاء به گیربکس اتوماتیک AMT  را دارا میباشد.

 

8 . قابلیتی دیگری که کلاچ برقی دارد این امر است محدودیتی برای افرادی که معلویت جسمی دارند ایجاد نمیکند و باعث میشود رانندگی راحت تری را تجربه کنند.

 مزایای کلاچ برقی چیست

9 . اگر شما قصد داشته باشید که خودرویتان را مجهز به این سیستم کنید نگران زمان نباشید زیرا نصب کلاچ برقی زمان بر نیست و در مدت کمی خودرویتان میتواند مجهز به این سیستم شود و لازم به ذکر است که نگهداری آن هزینه ای را طلب نمیکند.

 

عملکرد کلاچ برقی به چه صورت میباشد؟

عملکرد کلاچ برقی به این شکل است که اطلاعات دور موتور را از ECU خودرو دریافت میکند  و با توجه به آن به هنگامی که دور موتور زیاد میشود به صورت خودکار و اتوماتیک عمل نیم کلاچ را انجام میدهد و هنگامی که دور موتور به بیشترین حد خود رسید عمل نیم کلاچ به کلاچ کامل تبدیل میشود.

 

چه عواملی موجب کاهش عملکرد کلاچ برقی میشود؟

عواملی هستند که شاید ساده باشند اما در اصل موجب آسیب دیدن کلاچ برقی میشوند و پس از مدتی موجب میشود که عملکرد کلاچ برقی مانند عملکرد اولیه خود نباشد که لازم است آنها را بدانید تا آن هارا انجام ندهید . در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

 چه عواملی موجب کاهش عملکرد کلاچ برقی میشود

1 . استفاده از کلاچ به هنگامی که نیاز نباشد میتواند یکی از علت هایی باشد که باعث کاهش راندمان کلاچ برقی باشد و در دراز مدت باعث افت عملکرد آن میشود.

 

2 . اگر قصد نصب کردن این سیستم بر خودرویتان دارید حتما برای انجام این کار نزد فردی روید که این کار را به خوبی بلد است زیرا در صورت درست نصب نشدن میتواند موجب افت عملکرد کلاچ برقی شود.

 

3 . یکی دیگر از عواملی که انجام آن برای کلاچ برقی ضرر محسوب میشود تعویض نادرست دنده میباشد که علاوه بر کلاچ برقی میتواند به قطعات دیگر خودرو نیز آسیب برساند.

 

4 . به هیچ عنوان به هنگامی که خودرویتان در سربالایی قرار دارد به وسیله کلاچ آن را متوقف نکنید چرا که باعث آسیب دیدن کلاچ برقی و همچنین پایین آمدن عملکرد آن میشود.